Meny

Adminbloggen / Nya funktioner i systemet

Nya funktioner i systemet

Förbättrade 404-sidor – Nu med med förslag på artiklar och innehållssidor, samt med möjlighet att lägga in egna widgetar 

Nu ger 404-sidor för artiklar och varugrupper där den ej fungerande URL:en har text i sig efter index-numret förslag på liknande artiklar eller varugrupper. För att förslag ska visas krävs dock att URL:en börjar med en språkkod, till exempel /sv/ för svenska, och att den har sökord i sig som ger några liknande artikelsidor och/eller innehållssidor.

Exempel på 404-sidor på vår demoshop som ger förslag:

Trasig artikellänk (fel index) tipsar om liknande artiklar: https://demo.e37.se/sv/articles/2.956.27255/kakform-fisk-stor

Trasig varugruppssida som tipsar om rätt länk: 
https://demo.e37.se/sv/articles/97145/pajformar

Felaktigt länkad innehållssida tipsar om både innehållssida "om cookies" och en liknande artikel:
https://demo.e37.se/sv/cookies

Dessutom går det nu att ifrån Webbplats -> Sidor -> Systemsidor -> Fel - Sidan kan inte hittas (404) lägga in egna widgets på 404-sidorna. Om du vill uppdatera den förinställda texten på dina 404-sidor så görs det fortfarande under Kontrollpanelen -> Översättningar.

Stöd för Google reCAPTCHA V2 på widgeten kontaktformulär

Nu kan du lägga till en spam-stoppande recaptcha för widgeten Kontaktformulär. Se mer om hur i guiden på vårt helpcenter.

Pelle Nyrén 2018-03-20

Kom igång med webbshop hos E37

Våra erfarna e-handelsrådgivare hjälper dig från start till mål.

Priser & paketKontakta oss